Site taşıma ve SEO'ya etkisiSitenize erişim sorunları olduğunda yada sunucu yüklenme hızı yüksekse (site geç yükleniyorsa) hosting değiştirmenin vakti gelmiş demektir. Bunun gibi birçok sorunlar olabilir hosting değişimi konusunda. Bunlar çok sık karşılaştığımız sorunların başında geliyor.

Sunucuyu yada hostingi taşıdığınızda gözlemlerime göre sıralamalarda geçici bir dalgalanma oluyor. Bu süre zarfında her şeyin yerine oturması yaklaşık yaklaşık 4 hafta sürebiliyor. Sitedeki verilerin boyutuna göre bu süre azalabilir yada fazla olabilir.

Taşıma işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şu: Sitenizi taşırken sitenizin trafiğinin en düşük olduğu bir zamanı seçin. Kısacası sitenize gelen ziyaretçi sayısının en az olduğu bir zaman taşım işlemlerini yapın.

Bildiğiniz gibi web tasarım şirketleri sunucuları taşıyabiliyor; ancak SEO konularında bilgileri olamayabiliyor. Dolayısıyla site taşıma işlemleri sırasında bir SEO uzmanı gözetiminde site taşıma işlemi yapılması ve site taşıma işlemi tamamlandığında SEO kontrollerinin de yapılması gerekiyor. Zira hatalı yapılan taşıma işlemleri neticesinde sıralama kaybı yaşanabiliyor.

Bonus Bilgi: Taşıma işlemi yapmadan önce önceki sitenin robots.txt ve .htaccess dosyalarının da yedeğini almayı unutmayın. Buradaki verileriniz taşıma işlemleri sırasında SEO uzmanına kolaylık sağlayacaktır.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder