H1 etiketi nedir, nasıl kullanılır?SEO'da önemli HTML etiketlerinden H1 etiketinin ne olduğunu, nasıl kullanıldığı, HTML örnekleri ile açıklayacağım.

H1 Etiketi Nedir?

İçeriklerde önemini vurgulamak istediğimiz metinler ve başlıklar için bir çok etiket kullanırız. Bunlardan biri de H1 etiketidir.

Başlıkları biçimlendirmek için en büyük boyut <h1> etiketidir. Ve en küçük boyutlu başlıklarda <h6> etiketini alır. Toplamda 6 adet özel boyut vardır. Bunları önem derecesine göre düşünün.

Nasıl Kullanılır?

Örnek kullanımı şöyledir:
Bu kodların çıktısını kullanıcılar bu şekilde görür:Yukarıdaki çıktıda H1 etiketinin H2 etiketinden daha büyük olduğunu görebilirsiniz. H3, H4, H5 ve H6'ya kadar etiket yazarsanız başlıkların boyutu da küçülecektir.

Önemli Bilgiler

 • Başlık etiketlerini dikkatli ve düzenli kullanmak gerekiyor. Bir sayfada çok fazla H1 etiketnin kullanımı da sıralamalarda o sayfanın gerilere gitmesine sebebiyet verebiliyor.
 • Sayfanın genel yapısına uygun H1 etiketi kullanın. İçeriğin konusu ayrı H1'in farklı olmamasına dikkat edin.
 • Sitenizdeki tüm içeriğin etiketi sadece H1 etiketleriyle doldurmayın.
 • Özetle: H1 etiketini arama motorları için değil; kullanıcılarınızın sitenizi daha iyi anlaması için kullanın.

Başlıkları bu şekilde kurallara uygun biçimlendirmek kullanıcıya kolaylık sağlar. Dikkat ettiyseniz işin içinde "kullanıcılara kolaylık" sağlamak var. SEO'nun temeli de budur.

Yeni bir konuda görüşmek üzere.

3 yorum :

 1. Yorum olmaz çünkü anlatımı yetersiz ve örnekli bir açıklama değil,doktorun yazdığı reçete gibi anca başka doktor yada tıp dilini bilenler anlar.

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ederim uyguladım sitemde

  YanıtlaSil
 3. Evet kullanarak sitemde ne kadar faydalı olduğunu anLAdım. TEŞEKKÜRLER.

  YanıtlaSil